Історичний шлях закладу освіти: від Республіканської школи до Вищого професійного училища ЛДУБЖД (1972-2022 рр.)
1. Створення та становлення (1972-1996 рр.)
Свою історію Вище професійне училище Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) започаткувало в повоєнні роки. Коли в умовах інтенсивної розбудови країни, відновлення її інфраструктури, створення нових джерел енергії ТЕС, ГЕС та АЕС, заводів та фабрик зростала ймовірність небезпек техногенного характеру. При цьому постало питання гострої потреби в спеціалістах пожежної справи. Так, у 1948 році Постановою Ради Міністрів УРСР заплановано організацію відповідних навчальних центрів у містах Вінниця, Станіслав і Житомир. Однак тільки в жовтні 1967 р. Вінницький облвиконком приймає рішення про виділення земельної ділянки та будівництво у місті закладу, що буде здійснювати підготовку фахівців пожежно-сторожової охорони.
На його підставі 25 липня 1972 року, згідно Наказу №134 МВС УРСР, Республіканська школа – навчальний загін з підготовки молодшого та середнього начальницького складу професійної пожежної охорони МВС УРСР розпочала свою діяльність.
Першим начальником закладу був призначений Микола Сазонович Лапшин (07.1972-12.1972рр).
На цій посаді його замінив Василь Карпович Тягун (12.1972-05.1973рр).
Вони зробили досить вагомий внесок в організацію матеріально технічної бази та навчального процесу закладу.
В травні 1973 року очільником Школи став полковник вн. служби Ананій Сафонович Івахов (05.1973-11.1980рр.)
– неординарний високоосвічений керівник, дійсно професіонал своєї справи. Від рядового до полковника – начальника відділу пожежної охорони УВС Вінницького облвиконкому – такий життєвий шлях пройшов А.С. Івахов, засновник та визначний організатор пожежної охорони нашої області, його заступниками та відданими справі помічниками були В.М.Васильченко та В.В.Ліпський.
На посади викладачів з усіх регіонів колишнього Союзу запрошуються найдосвідченіші фахівці пожежної охорони: І.М.Нудель, В.Я.Клигін, А.К.Гаврилюк, М.М.Кобелівкер, А.І.Новіков, В.П.Єжаков, З.М.Халіман, Д.П.Навалжи, Ю.П.Баяндін, О.О.Ларгін та інші. Першим викладачам довелося в нелегких умовах облаштовувати кабінети, навчальні класи, житлові та службові приміщення, займатися придбанням необхідної пожежної техніки. Фактично з нуля формувалася методична, створювалася матеріальна база. Програми та навчальна література підбиралися з урахуванням вікової категорії слухачів. Методика викладання спецпредметів спрямовувалася на формування знань, умінь та навичок практичного застосування. Протягом перших років побудовано навчальну пожежну частину, гараж для автотранспорту, придбано навчальну техніку та необхідну методичну літературу для бібліотеки.
За перших п’ять років для практичної роботи в професійних пожежних частинах було підготовлено більше 2,5 тисяч вогнеборців.
Новою історичною віхою в історії закладу став початок 80-х років. Наказом МВС УРСР №627 від 22.08.1980р., на базі Республіканської школи було створено Школу підготовки молодшого та середнього начальницького складу воєнізованої пожежної охорони МВС УРСР. Начальником призначено досвідченого фахівця пожежної справи підполковника вн. служби Олександра Йосиповича Кравчука (11.1980-09.1996рр.),
його заступниками – Олексія Бевза, Михайла Ястремського, Володимира Шевчука та Анатолія Бельмесова. До нового підрозділу скеровано кращих спеціалістів: М.С.Коваля, В.К.Тягуна, П.Я.Бондаря, О.Я.Шевченка, М.О.Дейнеку, І.В.Рябова, С.М.Сухотеплого, А.К.Терещенка, Л.О.Забродського, В.М.Возного, В.З.Лисого, О.Т.Бондаря, П.П.Рибаника, В.С.Єфінчука, О.О.Рудковського, Ю.В.Мельника, А.Г.Андрухіва, І.М.Коломійця, А.К.Гаврилюка, М.М.Кобелівкера, В.Т.П’яникіна.
В 1981 році педколектив поповнився кращими випускниками Московської вищої пожежно-технічної школи, пожежно-технічних училищ, працівниками обласного апарату УВС, відділу пожежної охорони. Приступили до виконання службових обов’язків М.Г.Говорущак., С.Б Ляхов., П.О.Бабійчук, Б.Б.Чумак. З інших колективів прибули В.М.Єлін, О.І.Димніч, О.С.Гіда, В.К.Кучабський, В.М.Рум’янцев, В.Г.Костюк, М.Ф.Теледіда, А.І.Лозан, В.З.Ярущак. Таким чином у колективі сформувалося ядро професіоналів, які в подальшому десятки років будуть наполегливо та добросовісно навчати, виховувати, власним прикладом стимулювати, здійснювати всебічну підготовку курсантів – вогнеборців нашої держави.
На початку 80-х років зусиллями персоналу, складу та його вихованців побудовано контрольно – перепускний пункт навчального закладу, реконструйовано кабінети загальної електротехніки, пожежної профілактики та пожежної тактики, в системі удосконалення навчальної частини обладнано кабінет політичної підготовки. Значну допомогу в процесі формування навчально – виховного процесу, створення матеріально – технічної бази надав начальник ГУПО ВС УРСР генерал-майор вн. служби П.М.Десятников. За його сприяння, силами відділів пожежної охорони областей України, переобладнано спеціалізовані навчальні кабінети та спальні приміщення Школи. Естетичного вигляду набула база ГДЗС, реконструйовано теплодимокамеру, пожежну вежу, навчально-тренувальний полігон. Бібліотека та методкабінет поповнюється науковою літературою, наочністю та методичними розробками викладачів закладу. Широко практикуються заходи обміну передовим педагогічним досвідом та підвищення кваліфікації фахівців.
У Школі проходили початкову підготовку командири відділень, молодші інспектори, бійці воєнізованої пожежної охорони Української РСР. Підвищував свій фаховий рівень і начальницький склад професійної пожежної охорони Молдови.
Значною подією для Школи став випуск у 1982 році спеціалістів пожежної справи. В атмосфері хвилюючої урочистості на міському Меморіалі Слави, з нагоди прийняття присяги випускників школи – майбутніх керівників підрозділів пожежної охорони України, привітали заступник міністра внутрішніх справ генерал-майор вн. служби А.І.Сербуков та начальник ГУПО МВС УРСР генерал-майор вн. служби П.М.Десятников. (фото)
У 1983 році на базі Республіканської школи започатковано проведення навчальних зборів для військовозобов’язаних запасу. Розташування та навчання слухачів, бойові стрільби та практичні заняття – все організовано на найвищому рівні працівниками навчального закладу.
12 квітня 1984 року Наказом № 215 МВС УРСР, Республіканську школу підготовки молодшого та середнього начальницького складу воєнізованої пожежної охорони МВС УРСР реорганізовано у Навчальний центр пожежної охорони Управління внутрішніх справ Вінницького облвиконкому МВС УРСР. Протягом останнього часу значно зміцніла матеріально-технічна база. Обладнано кабінети лінгафонної техніки, пожежної профілактики, пожежно-технічного обладнання, організації діяльності пожежної охорони, кабінет тренувальних автомобілів, викладацьку кімнату, кімнати бойової та трудової слави, фотолабораторію, читальний зал бібліотеки та книгосховище. Створено спортивну секцію по самозахисту та спортивну стрілецьку секцію. В цьому ж році вперше проведено змагання серед жінок-слухачок з пожежно-прикладних видів спорту.
Трагічною сторінкою вписаний в історію училища і всієї країни 1986 рік. Чорнобильська аварія – планетарна, безпрецедентна, катастрофа, якої людство ще не знало. Подолання її вимагало надлюдських зусиль, безприкладної мужності, жертовності. Першими, хто взяв на себе удар, були пожежники. Більше двох годин вони боролися з вогнем на висоті 70 метрів в киплячому бітумі, серед розжарених уламків графіту, при постійній загрозі нових вибухів, коли отруйний дим перешкоджав диханню, а допустиме радіаційне опромінення перевищувало норму в 1000 разів. Один з шести героїв Чорнобиля, наш колишній випускник (1983р) Микола Ващук та підпорядковане йому відділення зуміли своєчасно локалізувати пожежу 4 енергоблоку. Завдяки їх стійкості та мужності було призупинено розповсюдження вогню в бік третього блока до прибуття основних сил пожежної охорони. Якби вчасно не вдалося приборкати полум’я, могла б вибухнути вся станція. Вони зробили дійсно неможливе.
За мужність, відвагу, героїзм і самовіддані дії при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС М.В.Ващука (фото) нагороджено орденом Червоного Прапора (25.09.1986р), хрестом «За мужність» (08.05.1996р) посмертно. Указом Президента України Віктора Ющенка № 328/2006 від 21 квітня 2006 року за героїчний подвиг в ім’я життя нинішніх і прийдешніх поколінь, особисту мужність і самопожертву, виявлені у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, М.В.Ващуку посмертно присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка». На його честь у Винниці було перейменовано одну з вулиць міста.
В період з 23 травня до 7 червня 1986 року сім співробітників навчального центру – підполковник вн. служби А.М.Бельмесов, майор вн. служби М.М.Ястремський, капітан вн. служби В.М.Коростильов, капітан вн. служби О.І.Димніч, ст. лейтенант вн. служби В.П.Соболь, лейтенант вн. служби В.О.Танцюра та сержант вн. служби М.Ю.Томчук в складі загону ППС ЦО ВПО УВС Вінницької області взяли участь в ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС. Вони гасили вогонь в кабельному тунелі електростанції та лісові пожежі на торфовищах 30-кілометрової зони, встановили пожежно-насосну станцію для відкачування води з-під зруйнованого реактора, вивозили звідтіля залишену бойову пожежну техніку, проводили дезактивацію обвідного каналу на території станції та будівель і споруд міста, забезпечували виконання аварійно-відбудовчої роботи. Безпосередній учасник тих подій, член Національної спілки журналістів України, голова Вінницької міської організації «Союз Чорнобиль України», колишній заступник начальника училища, полковник вн. служби у відставці Михайло Ястремський описує в своїх книгах-споминах події тих днів так, щоб назавжди закарбувати в пам’яті нащадків подвиги ліквідаторів аварії на ЧАЕС, той важкий період щоденної тривоги і надії. Посильну участь взяв тоді наш заклад і в будівництві житла для евакуйованого із зараженої зони населення в с.Шпилі Іванівського району Київської області.
Протягом 1989 року завершено будівництво чотириповерхового пожежного депо, змонтовано і введено в дію радіовузол навчального центру, створено штаб по наданню допомоги будівельним організаціям.
В закладі проводилася початкова підготовка командирів відділень, бійців воєнізованої пожежної охорони та підвищення кваліфікації начальницького складу професійної пожежної охорони України і Молдови, підготовка спеціалістів пожежної справи за 11-місячною програмою з подальшим присвоєнням спеціального звання середнього начальницького складу.
З 1991 року, коли в Україні розпочався процес формування молодої самостійної держави, нова економічна та соціальна політика в першу чергу торкнулась державних служб. У зв’язку з інтенсивною воєнізацією пожежних частин на навчальний центр значно збільшилося навантаження з підготовки кваліфікованих працівників. Як наслідок, 16 березня 1992 року відповідно до наказу МВС України №148 Навчальний центр пожежної охорони УВС Вінницького облвиконкому реорганізовано у Вінницьке училище професійної підготовки працівників пожежної охорони Головного управління пожежної охорони Міністерства внутрішніх справ України.
2. На шляху розвитку та процвітання.
Вересневим днем 1996 року урочисто провели на заслужений відпочинок полковника вн. служби Олександра Йосиповича Кравчука, який впродовж шістнадцяти років успішно керував навчальним закладом. За майже сорок років трудової діяльності він отримав більше п’ятдесяти відзнак МВС. Естафету керманича О.Й.Кравчук передав нині діючому полковнику служби цивільного захисту, заслуженому працівнику освіти, Миколі Григоровичу Говорущаку (09.1996р. - по т.ч.). Подальші роки для Училища були наповнені ентузіазмом, творчістю і втіленням у стінах закладу новітніх досягнень у галузі пожежної безпеки та цивільного захисту.
Сформувавши колектив однодумців, молодих і досвідчених начальників структурних підрозділів, ініціативних організаторів, новий очільник значно покращив стан освітнього процесу, підняв рівень технічного оснащення матеріальної бази училища, його навчальних кабінетів.
1997 рік став визначним в історії нашого закладу. Колектив святкував 25-річний ювілей. Почесними гостями Училища були представники МВС, облдержадміністрації, ГУМВС області, Головного управління державної пожежної охорони, управлінь пожежної охорони областей, батько та дружина М.В.Ващука, ветерани та випускники училища. Навчальний заклад був єдиним в Україні в плані професійної підготовки вільнонайманих працівників, осіб рядового та начальницького складу пожежної служби. Тут навчалося чотири категорії слухачів по 18 спеціальностях. Не зважаючи на економічні негаразди у державі на той час, які звичайно позначилися на фінансуванні закладів освіти, розбудова закладу була вражаюча. Запрошені члени делегації, профільне керівництво та численні гості гідно оцінили результат: капітальний ремонт приміщень, нова теплодимокамера, навчальний полігон, спортивна зала та їдальня, приведений в постійну готовність автопарк з 8 машин. До ювілею, у тісній взаємодії з Управлінням державної пожежної охорони УМВС у Вінницькій області, побудовано ціле спортивне містечко – манеж і навчальну вежу для занять пожежно-прикладними видами спорту.
30.04.1999 року, згідно з наказом УМВС України у Вінницькій області №170 о/с, заклад реорганізовано у Вінницьке училище професійної підготовки працівників Державної пожежної охорони при ГУДПО МВС України.
На початок 2000 років складається чітка система підготовки кадрів, удосконалено програми навчання начальницького складу пожежної охорони, командирів відділень, молодших інспекторів державного пожежного нагляду, пожежних та інших спеціальностей. Широко використовуються в освітньому процесі нововведення пов'язані зі створенням та залучанням пристроїв електроніки та телебачення, модернізовано спортивний комплекс з навчальною вежею, спортзал з системою спеціально підібраних тренажерів для фізичного розвитку слухачів. У програмі практично-психологічної підготовки використовується вогнева смуга з тренувальним комплексом ГДЗС. Сформовано певні традиції виховної та культурно-масової роботи. Практикуються численні візити закордонних делегацій з Афганістану, Молдови і Польщі.
В жовтні 2001 року, згідно наказу МВС України від 22.10.2001р. №924, училище підпорядковано УМВС України у Вінницькій області і отримало назву Вінницьке училище професійної підготовки працівників Державної пожежної охорони УМВС України у Вінницькій області. 10 листопада Вінниччину з робочим візитом відвідав міністр внутрішніх справ України генерал-полковник міліції Ю.О.Смирнов. В критому спортивному комплексі закладу освіти, де вишикувалися підрозділи УМВС України у Вінницької області, міністр від імені Президента України вручив прапор Управлінню Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області. З врученням прапора особовий склад УМВС вітали голова облдержадміністрації Ю.І.Іванов, радник начальника УМВС, голова фонду «Вітчизна і ветерани» генерал-лейтенант міліції у відставці В.С.Тяжлов.
В грудні з навчально – матеріальною базою училища ознайомився заступник начальника ГУДПО МВС України, полковник внутрішньої служби В.М.Чучковський.
У 2003 році відповідно до Указу Президента України відбулося реформування структури Державної пожежної охорони у зв’язку із підпорядкуванням Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Згідно наказу МНС № 14о/с від 20.02.2003р., училище отримало назву Вінницьке училище професійної підготовки працівників Державної пожежної охорони МНС України.
У 2004 році в Училищі вперше проводяться навчання військовослужбовців строкової служби та офіцерів військ Цивільної оборони України, які призначені на посади середнього та старшого начальницького складу МНС України. Протягом цього ж року училище відвідали директор Департаменту освіти і науки МНС України полковник вн. служби В.А.Кобко, директор Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенант І.О.Шевченко, директор Департаменту цивільного захисту МНС України генерал-майор С.Л.Зозуля, начальник відділу початкової підготовки і підвищення кваліфікації Департаменту освіти і науки МНС України полковник вн. служби В.М.Михайлов. Закладено Алею пам’яті ліквідаторам аварії на ЧАЕС.
Враховуючи велику потребу в підготовці кваліфікованих фахівців для підрозділів оперативно-рятувальної служби, згідно з наказом МНС України, 17 лютого 2005 року, училище реорганізовано у Вінницьке вище професійне училище цивільного захисту. Зміна статусу навчального закладу та його перехід на 3-й атестаційний рівень дозволило готувати для системи МНС України складні та інтегровані фахові спеціальності пожежної справи. Як результат – суттєве збільшення кількості ліцензій на право освітньої діяльності за різними напрямками.
3. Новітній період.
При сприянні Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, на виконання постанови Кабміну № 1183 «Про затвердження Державної програми розвитку вищої освіти на 2005-2007 роки», на базі Училища з вересня 2006 року розпочалася підготовка фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» за спеціальністю “Організація та техніка протипожежного захисту, кваліфікація «Технік з аварійно – рятувальних робіт». В цьому ж році, враховуючи велику потребу в підготовці кваліфікованих фахівців для підрозділів оперативно-рятувальної служби, вперше в історії Училища на навчання зараховано 60 курсантів, та стільки ж учнів. Для них створено всі необхідні умови та обладнано гуртожиток на 150 спальних місць.
23 вересня 2006 року, вперше в історії училища, курсанти навчального закладу прийняли Присягу особового складу органів і підрозділів цивільного захисту. В урочистих заходах взяв участь заступник Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи А.П.Медвідь, який урочисто вручив колективу Службовий Прапор Училища. На святі також були присутні начальник Управління освіти і науки МНС України полковник вн. служби О.П.Євсюков та начальник Головного Управління МНС України у Вінницької області генерал-майор служби цивільного захисту І.А.Рихліцький.
Протягом року навчальний заклад також відвідували перший заступник Міністра МНС України В.М.Антонець та, на той час, перший проректор Львівського державного університету безпеки життєдіяльності полковник вн. служби М.С.Коваль.
У 2009 році навчальним закладом підготовлено та направлено до МОН України пакет документів для отримання ліцензії з надання освітніх послуг з підготовки молодших спеціалістів зі спеціальності «Організація та техніка протипожежного захисту» за заочною формою навчання. І вже у вересні 2010 року на І курс заочної форми навчання зараховано 25 осіб на державну форму навчання та 20 осіб на умовах контракту.
20 лютого 2012 року, згідно з наказом МНС України №511, Училище стало структурним підрозділом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та було реорганізовано у Вінницьке вище професійне училище Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. У травні, з метою здійснення профільного навчання та допрофесійної підготовки учнів у сфері цивільного захисту, виховання юнаків на традиціях пожежно-рятувальної служби, рішенням ректора Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, генерал-лейтенанта служби цивільного захисту М.М.Козяра, у складі Училища було відкрито Ліцей цивільного захисту. Головним його завданням стало створення умов для здобуття повної загальної середньої освіти дітей, позбавлених батьківського піклування, сиріт, у яких батьки загинули при виконанні службових обов’язків та дітей працівників ДСНС.
13 червня 2013 року, згідно з наказом ДСНС України №406, Училище реорганізовано у Вище професійне училище Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м.Вінниця). Отримано ліцензію та здійснено набір для підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» за новою спеціальністю «радіаційний та хімічний контроль». Протягом року заклад освіти відвідав Голова ДСНС України генерал-полковник служби цивільного захисту Михайло Васильович Болотських.
30 квітня 2014 року з навчально – матеріальною базою Училища та Ліцею ознайомився Голова ДСНС України полковник служби цивільного захисту Сергій Станіславович Бочковський. Під час свого візиту Голова звернув увагу на застосування викладачами новітніх технічних засобів навчання, приділив велику увагу проблемам курсантів, учнів та ліцеїстів, провів з ними ряд бесід. Наголосив на тому, що на сьогоднішній день ДСНС України користується найбільшою довірою серед населення. Завірив присутніх, що й надалі керівництво служби буде приділяти велику увагу підготовці фахівців пожежно-рятувальної справи.
Протягом 2016 року навчальний заклад здійснював освітню діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст».Такий рівень можна було здобути за двома спеціальностями: «Організація та техніка протипожежного захисту» (денна та заочна форми навчання) і «Радіаційний та хімічний контроль» (денна форма навчання). А також здійснювалась підготовка фахівців за робітничими професіями. У 2016 році училищем підготовлено відповідну документацію та здійснено супровід діяльності експертної групи МОН України з акредитації спеціальності «Радіаційний та хімічний контроль». За результатами роботи, вказану спеціальність акредитовано за першим акредитаційним рівнем (сертифікат про акредитацію: серія НД І № 0278085 від 15.03.2016).
У 2017 році, в зв’язку із переходом училища на підготовку молодших спеціалістів з терміном навчання 1,5 року на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня кваліфікованого робітника, розроблено навчальні та робочі навчальні програми дисциплін спеціальності 261 «Пожежна безпека» (спеціалізація «Організація та техніка протипожежного захисту») та спеціальності 263 «Цивільна безпека» (спеціалізація «Радіаційний та хімічний контроль»).
У 2018 році наші викладачі взяли участь у IX Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2018» та VII Міжнародній виставці освіти за кордоном «World Edu», де робота викладача – майстра виробничого навчання Р.С.Ткаченка і керівника проекту, начальника училища М.Г.Говорущака, на тему «Впровадження технології тривимірного моделювання в процесі підготовки кваліфікованих робітників при вивченні спеціальних дисциплін», виборола бронзову нагороду. У цьому ж році у X Міжнародній виставці «World Edu», робота викладача – майстра виробничого навчання Р.Б.Діордійчука і керівника проекту, начальника училища М.Г.Говорущака на тему «Використання інтерактивного освітнього простору у напрямку професійної підготовки фахівців сфери ЦЗ», виборола золоту медаль.
На виконання завдань, пов’язаних із реформуванням освіти в Україні, училищем у 2019 році ліцензовано освітню діяльність з надання фахової передвищої освіти за освітньо-професійною програмою «Організація та техніка протипожежного захисту» (спеціальність 261 «Пожежна безпека») і переоформлено ліцензію на підготовку фахових молодших бакалаврів за освітньо-професійною програмою «Радіаційний та хімічний контроль» (спеціальність 263 «Цивільна безпека»).
У 2019 році викладачі училища Р.В.Гнусарьков та С.М.Радзіонов, під керівництвом начальника училища М.Г.Говорущака вибороли 1 місце у VI конкурсі винахідницьких і раціоналізаторських проєктів і робіт у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки за роботу «Комплекс установок для проведення випробування пожежних рукавів».
У 2020 році делегація у тому ж складі знову отримала 1 місце у VII конкурсі винахідницьких і раціоналізаторських проєктів і робіт у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки за роботу «Пристрій для проведення аварійно – рятувальних робіт у важкодоступних місцях».
Заклад неодноразово гостинно приймав у своїх стінах делегації з Канади, Польщі, Румунії, Швеції, Молдови. Також члени педколективу ділилися освітянським досвідом та підвищували свою кваліфікацію за межами України.
Гостями училища в різні часи було керівництво МНС, МВС, ДСНС України: Міністр МВС України генерал-полковник Ю.О.Смірнов, Міністр МНС Г.В.Рева, Міністр МНС Н.І.Шуфрич, Міністр МНС В.М.Шандра, Голова ДСНС М.С.Болотських, Голова ДСНС С.С.Бочковський, Голова ДСНС С.І.Крук, начальник ГУПО МВС УРСР генерал-майор вн. служби П.М.Десятников, та ін.
Сьогодні Вище професійне училище Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) здійснює освітню діяльність відповідно до ліцензій Міністерства освіти і науки України і готує фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «фаховий молодший бакалавр» за спеціальностями 261 «Пожежна безпека», 263 «Цивільна безпека» та кваліфікованих робітників за професіями «Пожежний-рятувальник», «Командир відділення оперативно-рятувальної служби цивільного захисту», «Машиніст насосних установок пожежно-рятувального транспортного засобу», «Машиніст автопідіймача (автодрабини) пожежного пересувного», «Радіотелефоніст», «Ремонтувальник респіраторів та протигазів» та інтегрованими професіями «Пожежний-рятувальник; Радіотелефоніст; Командир відділення оперативно-рятувальної служби цивільного захисту», «Пожежний-рятувальник; Дозиметрист; Командир відділення оперативно-рятувальної служби цивільного захисту».
За час свого існування заклад освіти здобув заслужений авторитет: в наших стінах зусиллями персоналу підготовлено більше 52 тисяч спеціалістів в галузі цивільного захисту. Щороку здобуває фах близько 1000 осіб. Тут працюють висококваліфіковані спеціалісти, для яких це не просто місце роботи, а покликання, справа їхнього життя. У закладі освіти сформувався потужний колектив, який завжди діє в цілковитій злагоді та націлений на високий кінцевий результат.
Училище відповідає сучасним освітнім вимогам. Для організації та проведення навчально-виховного процесу, створена необхідна матеріальна база, до якої входять: навчальний корпус, який включає в себе 21 навчальний кабінет, 4 лабораторії та лекційну залу, що в свою чергу обладнані необхідними технічними засобами навчання й дидактичним матеріалом; бібліотека та електронна бібліотека; гуртожитки, розраховані для розміщення 571 особи; 4-поверхова навчальна пожежно-рятувальна частина на 6 виїздiв; 4-поверхова навчальна пожежна вежа з теплодимокамерою; стадiон і спортивний майданчик; стройовий плац та вогнева смуга психологічної підготовки; оздоровчий пункт; клуб; їдальня.
Для навчання рятувальників виготовлені та встановлені тренувальні макети і пристрої з відпрацювання дій щодо розрізання елементів будівельних конструкцій, та проведення рятувальних операцій при ДТП і з підземних технологічних комунікацій.
У стінах училища здобувачі освіти мають змогу навчитися, як діяти при ліквідації наслідків будь – якої надзвичайної події чи ситуації, адже заклад оснащений усім необхідним обладнанням для цього. Крім того, для навчання в екстремальних умовах, використовується спеціальний полігон та багатомодульний тренажер контейнерного типу, який містить в собі цілий ряд приміщень, оснащених спеціальним обладнанням та пристроями, що дозволяють виконувати тренувальні вправи з тактики рятувальних дій та пожежогасіння. Особливість цього комплексу полягає у створенні реального ефекту, що виникає під час пожежі в житлових будинках.
Також в Училищі створені необхідні умови для підвищення фізичної підготовки особового складу та здобувачів освіти. Тут функціонує сучасний критий спортивний комплекс (на чотири доріжки) з навчальною вежею для занять зі спеціальної фізичної підготовки, спортивний та тренажерний зали і майданчик для гри у волейбол та міні-футбол.
Наші випускники є взірцем високої професійної підготовки, самовідданості і мужності, адже обрали справою свого життя - нелегку та, водночас, благородну місію: бути завжди першими там, де люди потребують допомоги. Вони викликають заслужену повагу й шану громадян України, своєю сумлінною службою і наполегливою працею, про це свідчить підвищений рівень довіри громадян в особливо складний період сьогодні, у охопленій війною Україні 2022-го. У кожному куточку держави колишні здобувачі освіти, а сьогодні бійці ДСНС, гідно тримають стрій і несуть службу задля безпеки всіх і кожного, та на славу своєї альма-матер.